Tréner detí má najväčšiu šancu.

Tréner pomáha rodičom, aby ich dieťa bolo nadšené a šport milovalo. Nesmie však nikdy zabudnúť, že dostáva len šancu. Dostáva šancu využiť nadšenie dieťaťa a pomôcť mu. Nikdy to nefunguje opačne.

Každé dieťa pohyb  miluje a do veku 12 rokov sa  doslova programuje na svoje najväčšie športové úspechy. Najväčšou a najťažšou úlohou trénera je dieťaťu porozumieť, pochopiť jeho individualitu a podporiť jeho nadšenie.

Je v princípe jednoduché si sadnúť na stoličku trénera 12 ročného dieťaťa, ktoré  miluje svoj šport, že je ochotné preň prekonať akékoľvek prekážky. O tom, ako to dosiahnuť sme si napísali v článku „AKO TO NEPOKAZIŤ„.

Najťažšia vec pre trénerov malých detí, ktorú musia zvládnuť, je trpezlivosť. Tu by nemala byť na mieste ambícia a túžba po víťazstvách a rekordoch.

Viem, že v tomto smere je často najväčším problémom samotné riadenie športu. Športové zväzy v tomto smere robia skôr opak. Výraznú zmenu v tomto prístupe som zatiaľ zaznamenal u českého hokeja.

Akokoľvek sa to zdá jednoduché a aj to jednoduché je, na duhej strane je to alchýmia.

V každom dieťati je dostatok talentu, aby v akomkoľvek športe dosiahlo výborné výsledky. Naviac najnovšie poznatky hovoria, že talent sa z dlhodobého hľadiska podiela na výslendom výkone maximálne 20%-tami. Šanca správne nasmerovať malé dieťa k jeho najlepším výkonom je najväčšia, keď sú malé. Takisto to aj pokaziť.

Napredovanie dieťaťa nie je závislé od toho, ako chce tréner. Túžbu dosiahnuť úspech, majú deti vrodenú. Je to ich prirodzená potreba.

Odbornosť trénera malých detí nie je ani tak v ovládaní daného športu, ako v ovládaní psychiky detí. Zároveň vývojových zákonitostí, aby deťom neublížili neprimeranými tréningovými prostriedkami.

Zopár výrokov, ktoré rozumný tréner detí nepoužíva

„musíš vyhrať“
„musíš ho poraziť“
„bolo to slabé“
„musíš viac pridať“
„robíš to zle“
„vyhodím Ťa“

Zopár výrokov, ktoré rozumný tréner používa

„na súťaži sa vždy naučíš byť lepší“
„buď najrýchlejší, ako dokážeš“
„bolo to úžasné“
„chceš byť rýchlejší?… silnejší?“
„môžem Ti pomôcť spraviť to lepšie?“
„mám Vás rád“

Tých pár príkladov dáva jasnú informáciu o čom to je a  o čom nie. Tieto kompetencie a zručnosti sú pri športovaní detí kľúčové.

Malé dieťa tréner zraní veľmi rýchlo a ľahko. Naviac sa to nemusíte vôbec dozvedieť. Má prirodzenú autoritu a dieťa vždy príjme jeho pokyny. Preto je odbornosť trénerov detí a mládeže z tohoto pohľadu veľmi dôležitá.

Tréner detí má mať veľmi dobrú spoluprácu s rodičmi. Opakujem, veľmi dobrú. Dobrá nestačí.

Mal by sa s rodičmi pravidelne rozprávať. Mal by od rodičov doslova pýtať informácie, ako sa dieťa cíti, ako sa pozerá na svoje športovanie, ako sa mu páči, prípadne k čomu má výhrady. Dobrý tréner nevedie s rodičmi debaty o výkonnosti dieťaťa.

Dobrý tréner rodičom pomáha. Len tak sa môže stať pomoc vzájomná a dieťaťu prospešná. Dôvera je u detí vysoká. Treba si ju len vedieť udržať.

Stručne zhrnutie môže znieť asi takto: Rozumný a dobrý tréner detí sa snaží deťom royumieť a je si vedomý, že bez výbornej spolupráce s rodičmi nič poriadne s deťmi nespraví.

S úctou

Alexander vajda

Tématický ďalší článok – prostredie – v príprave.

Návrat k obasu témy „športovanie detí“

Návrat k úvodnej stránke blogu

2 Comments

 • Elena

  Skvele! Zial tie vyroky, o ktorych pisete, ze rozumny trener nepouziva, dcera pocuvala neustale. „Bolo to slabe, ak sa mienis takto flakat mozes ist domov!“ A ja som v naivite dufala, ze prave taketo slova ju posilnia. Trvalo to vyse roka. Potom sme odisli od tej trenerky. Urcite ju aj vela naucila, ale hlavne jej vela ublizila, co sa mi podnes ukazuje, ked mi dcera rozprava ako sa citila…vsetko sa jej to vynara spatne…trenovala ju od jej piatich rokov do 9.
  Dakujem za tento clanok, keby bol skor, tak by sme od nej odisli uz davno…ale hlavne mi potvrdil dobre rozhodnutie.

  • Alexander Vajda

   Ďakujem. Toto je pri mojej práci určitá dilema. Na jednej strane pomoc, ale na druhej strane sa často rodičia dozvedia veci, ktoré by možno nikdy nevnímali ako niečo nevhodné pre ich deti.

   Je vzácne, keď je vzťah dieťaťa s rodičom na takej úrovni, že dieťa dokáže s rodičom otvorene komunikovať o svojich pocitoch.

   Dobre ste napísala, že sa Vám minimálne potvrdilo, že Vaše rozhodnutie bolo správne. Aj to môže veľa pomôcť.

   Čo sa týka toho obdobia medzi 5 a 9 rokmi, tak aktuálny stav potvrdzuje, že keď je všetko ostatné okolo dieťaťa také, aké má byť, jedna vec, ktorá nefunguje ideálne (tejto téme sa venuje článok „dieťa a jeho tri svety“), nemusí dieťaťu zásadným spúsobom ublížiť.

   Pravdepodobne ste pre svoje dieťa vytvorili tak silné zázemie istoty a bezpečia, že mu jeho nadšenie a túžbu venovať sa športu nepokazil ani nie najvhodnejší prístup trénera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *