Športovania detí – úvodný článok

Postupne tu nájdete hlavne moje najnovšie postrehy, prepletené bohatými skúsenosťami a praxou, ktorá sa datuje už od roku 1984.

Špecializujem sa hlavne na plávanie, ale v športe malých detí špecializacia nie je kľúčová  Preto tu nájdete tu témy k športovaniu detí bez obmedzenia veku, ale aj novorodeneckom a dojčenskom plávaní a veľa ďalšieho…

O športe, hlavne vrcholovom sa píše veľa. O športovaní detí menej a o tom, kde to všetko začína už takmer vôbec. Chcem však na úvod vysvetliť zopár vecí.

Najskôr odpoviem na dve otázky:

Prečo sa zaoberám pojmom športovanie detí už od narodenia dieťaťa?

Práve v období prvého roku života dieťaťa sa budujú najdôležitejšie základy pre budúcu športovú kariéru. A do troch rokov majú rodičia možnosť položiť celé základy pre všetko, čo je so športom spojené. Čím skôr si uvedomíme, že je lepšie robiť veci preventívne a perspektívne, ako neskôr lamentovať nad rozliatym mliekom, tým je to pre športujúce deti lepšie. Viem, dá sa čo to robiť aj pred narodením dieťaťa. Ale to si nechajme na iný článok.

Prosím, aby sa rodičia nevracali pri čítaní mojich článkov do minulosti. Je v každom momente potrebné si uvedomiť dve veci. Vždy a v každom čase robia rodičia pre svoje dieta najviac ako dokážu a vždy sa všetko deje tak ako má. Preto nemáme len olympijských víťazov, ake aj umelcov, farmárov, vedcov…

Prečo je športovanie detí ohraničené vekom 10-12 rokov?

Práve vo veku 10-12 sa zásadne mení mentálne a energetické vnímanie detí. Preto je to vhodný čas začať meniť charakter hernej a všestrannej prípravy na výkonnostnú a špecializovanú.

Ďalej pre lepšie porozumenie pojmu športová príprava, si stručne rozoberieme tri základné piliere športového výkonu, tak ako ich vnímam dnes ja:

  • Fyzická zdatnosť – telo

  • Mentálna odolnosť – hlava

  • Energetická vnímavosť – srdce

Aj keď je poradie „pilierov“ v opačnom poradí, poďme sa na ne stručne pozrieť tak ako sú uvedené:

Fyzická zdatnosť –  telo

Naše telo je spleť orgánov, ciev, kostí, kĺbov, šliach a svalov. Nič viac, nič menej. Pojem biologická zrelosť hovorí o tom, že všetky tieto súčasti nášho tela dosiahli svoje maximum. Dievčatá dosahujú začiatok biologickej zrelosti vo veku od cca 16-18 rokov, chlapci 20-22.  Približne v tomto veku je ľudské telo pripravené zvládať maximálne zaťaženie a stres.

Mentálna zrelosť – hlava

Hlava je zodpovedná zato, že vieme pohyb vykonať správne, dostatočne rýchlo a silno, rozvíjať ho, trénovať, modelovať ho a trafiť sa do nejakej šablóny, vzorca, pravidiel, ktoré daný šport definujú. Zároveň však naša hlava v sebe skrýva aj  iné zákutia a môžeme ich stručne nazvať ako naše rozhodovanie sa. Či sa rozhodneme vyhrať, alebo prehrať. A keďže toto nie je vedecký príspevok, skúsme si vystačiť s takouto stručnou definíciou.

Dá sa hovoriť aj o biologickej zrelosti mozgu, ale náš mozog sa dá v rozvíjať celý život. To čo je dôležité vedieť vo vzťahu k športovaniu detí a mentálnej zrelosti je fakt, že jedným z hlavných produktov nášho mozgu sú naše myšlienky. A tie sa budujú z dvoch základných zdrojov informácií. Sú to, nazvime ich historickými informáciami našich predkov, môžeme to pomenovať ej genetickou predispozíciou a tých, ktoré sa do mozgu dostávajú našimi zmyslami z nášho okolia počas nášho reálneho, prítomného života. A práve tento druhý zdroj našich myšlienok môžeme významne ovplyvniť. Pozitívne aj negatívne.

Energetické vnímanie – srdce

Táto oblasť je tematicky najnovšia a vstúpila do všeobecnej platnosti v príprave športovcov relatívne nedávno. Asi najvýznamnejším predstaviteľom a propagátorom týchto poznakov u nás je p. Marian Jelínek, uznávaný športový a mentálny kouč. Ale veľmi kvalitné informácie do tejto oblasti prináša aj Marek Herman, ktorý sa špecializuje na vývoj a výchovu detí do 6 rokov.

Prečo spomínam hneď na úvod skôr autorov, ako vlastné postrehy či názory? Táto oblasť je skutočne tak nová, že prístupy a prenosy do športu sú zatiaľ len akýmisi lastovičkami. Naviac, čo je nie moc príjemné, stále sa tieto oblasti neobjavujú vo vzdelávaní trénerov, tak sa dá veľmi ojedinele predpokladať, že sa uplatňujú aj v praxi. Myslím teraz cielene. Veľa trénerov dokáže tieto veci však používať intuitívne. Čo však je zákonité.

Práve táto oblasť je najviac postavená na cítení, vnímaní, empatii a teda skutočne energetických schopnostiach trénera. Štúdium v tejto oblasti vedie k lepšiemu pochopeniu a vnímaniu. Používanie je však často krát veľmi ťažko naučiteľné. A toto je možno tak troška aj východzie poznanie v tom, ako je dôležité práve v rannom veku detí pracovať kvalitne a tak, aby sa práve tieto schopnosti rozvíjali tak, aby čo najviac podporovali schopnosť dosahovať čo najlepšie športové výkony v dospelosti. Zákonite totiž platí, že keď sa táto oblasť zanedbá, jednoznačne bráni dosahovať maximá, ktorých sú športovci schopní dosiahnuť.

Takže vitajte vo svete športu detí. Kam sa budeme uberať, plánovať nechcem. Ale cieľ je úplne jasný. Zverejním postupne aj svoje staršie článku, ale budete upozornení, že ich aktuálnosť už nemusí zodpovedať najnovším poznatkom a trendom. Nechcem ich však prerábať. Majú svoju vypovednú hodnotu z pohľadu času, kedy boli zverejnené.

Tak ako sa všetko vyvíja, vyvíja sa aj naše poznanie. A tomu je potrebné prispôsobovať aj reálne prístupy k deťom. Aby každý, kto chce s malými deťmi pracovať kvalitne a nechce obmedzovať ich prirodzený talent pre pohyb šport v reálnom čase, našiel na tomto mieste práve také informácie, ktoré mu v tomto snažení pomôžu. Verím, že sú to v prvom rade rodičia a následne všetci ostatní, čo prichádzajú so športujúcimi deťmi reálne do kontaktu. Tak sa do toho pusťme spoločne.

S úctou

Alexander Vajda

Tématicky nasledujúci článok

Návrat k obasu témy „športovanie detí“

Návrat k úvodnej stránke blogu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *