Ako na Slovensku vzniklo baby „plávanie“.

Nadšenie detí pre šport je takpovediac automatické, prirodzené. Každé dieťa sa vyvíja aj pohybom. Voda je prostredie, v ktorom sa dieťa dokáže intenzívne pohybovo prejavovať už od narodenia. Pohybovú prax však  získava už pred samotným narodením. Výstižne o tom píše uznávaný francúzsky pôrodník Frederick Leboyer. V SR to začalo asi takto.

Mal som trochu originálnejšie detstvo, ako väčšina iných detí. Moji rodičia ma vodili na rôzne športové krúžky, dokonca môj otec rovno jeden pre mňa založil. Išlo o plavecký oddiel v Púchove. Písal sa rok 1968 a otec volil medzi kultúrou a športom.

Prvý plagát novorodeneckého a dojčenského plávania v SR. Bol umiestnený začiatkom roku 1990 v čakárni závodného lekára, š.p. Makyta Púchov

Otec dostal ponuku v Púchove robiť riaditeľa domu kultúry, alebo plavárne. Kvôli mne sa rozhodol pre plaváreň. Bol všestranne nadaný,  dokonca aj výborný tanečník a tanečný učiteľ. Mohol byť zo mňa aj tanečník. To už je minulosť, voda sa stala  vďaka jeho rozhodnutiu  mojim druhým domovom.

Otec mi vniesol do života ešte ďalšiu vášeň na vedomosti. Naša domáca knižnica by sa dala použiť aj ako verejná. Otec knižky miloval a mali sme ich všade. Najviac bolo odborných knižiek o športovom tréningu a plávaní.

Knižka od Consilmana, bola prvá plavecká knižka u nás, ktorá mala veľa obrázkov,  perfektných informácií, dokonca mnoho tréningových motívov a asi ako pre každého, kto v tej dobe niečo okolo plávania robil, bola to taká moja plavecká biblia. Moja vášeň hľadať v knižkách, ako mám správne plávať a trénovať sa mi stala popri dennom „máčaní“ sa v bazéne veľmi vhodným doplnkom.

V roku 1984 sa mi dostala do rúk učebnica pre trénerov I. triedy (vtedy I. znamenala najvyššiu trénerskú kvalifikáciu) a táto knižka mi učarovala , dozvedel som sa z nej veľa nových znalostí ohľadne fungovania nášho tela.

Spojením s informáciami o športovom tréningu sa mi začala objavovať mozaika celého pohybového učenia a faktorov, ktoré majú na pohybové učenie vplyv.

Každý, kto sa vyzná v športovom tréningu vie, že všetko v športe sa točí len okolo individuálnych schopností každého jedného športovca. Zjednodušene sa tomu  hovorí talent.

Od poskladania tejto celej mozaiky bol už len krôčik k zisteniu, že talent sa rozvíja a teda dá trénovať absolútne od prvých dní po narodení, ale dokonca ešte aj pred tým.

Takto veľmi v skratke postupne vznikala a prišla na svet myšlienka, venovať sa novorodeneckému a dojčenskému plávaniu profesionálne.

Ostatné je už heslovite zachytené v histórii. Keď si/ste na niečo špeciálne zvedavý/vá, nič nebráni napísať na môj e-mail: alvaklub@gmail.com a spýtať sa.

Postupne budem pridávať články, ktoré pomôžu každému sa lepšie orientovať v tom, čo je pre ich deti to najvhodnešie.

S úctou

Alexander Vajda

Tématicky nasledujúci článok

Návrat k obasu témy „baby swim“

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *